Ulotka wyborcza, jak przygotować?

Zblizają się wybory samorządowe. Powodzenie kandydatów w dużej mierze zależy od właściwie dobranych narzędzi oraz przemyślanej kampanii. Jak zaprojektować na przykłąd dobre ulotki? Komu zlecić druk i kolportarz?

Zadaniem ulotki wyborczej jest przedstawić kandydata, jego program, cele i korzyści dla wyborców. Ma zachęcić do oddania głosu poprzez podanie informacji o numerze listy, pozycji czy okręgu. W ramach kampanii warto wykonać kilka ulotek, spójnych ale jednocześnie dostosowanych do różnego profilu odbiorców.

W ulotce z reguły dominuje fotografia i prezentacja kandydata. Projektowanie warto zacząć od zredagowania programu, celów oraz deklaracji. Wyborca musi poznać korzyści, jakie odniesie z oddania swojego głosu. I to właśnie na to warto zwrócić szczególną uwagę. Program powinien być podsumowany hasłem wyborczym.

Zdjęcie kandydata jest bardzo istotne, najlepiej powierzyć jego wykonanie specjaliście. Obok fotografii powinno znajdować się imię i nazwisko, numer na liście i numer listy oraz stanowisko, na jakie kandyduje. Inne zdjęcia w materiale powinny zostać wykonane na właściwym tle, najlepiej z charakterystycznimi miejscami lub krajobrazami. Jeśli na zdjęciach znajdują się inne osoby, należy uzyskać zgodę na wykorzystanie wizerunku.

Równie istotnym elementem ulotki jest zwięzły biogram wskazujący wykształcenie, wiek i  osiągnięcia. Warto też podzielić się z wyborcami pasjami czy zainteresowaniami lub ważnymi wydarzeniami z życia osobistego.

Ulotka powinna wyeksponować związki kandydata z lokalną społecznością. Jeśli piastował już urząd, powinien przypomnieć o swoich osiągnięcia i korzyściach jakie przyniosła jego działalność. Startując pierwszy raz, należy wspomnieć o zaangażowaniu w życie kulturalne czy biznesowe danego obszaru.

Czytelna ulotka zawiera maksymalnie do 400 słów, tekst powinien być prosty, zwięzły i dynamiczny, unikający strony biernej, specjalistycznego języka i wyszukanych zwrotów. Dla zwiększenia czytelności sprawdzą się listy czy wypunktowania, a najważniejsze informacje warto podkreślić w postaci pogrubień fragmentów tekstu. Najlepiej wybrać prostą czcionkę bez ozdobników. Dłuższą treść świetnie uzupełniają infografiki i piktogramy, które obrazują poruszaną tematykę.

Pamiętajmy, że istotna jest też otwartość i gotowość do dyskusji. Dlatego w treści ulotki powinny znaleźć się dane kontaktowe jak adres strony www czy profilu w mediach społecznościowych lub e-mail a nawet numer telefonu.

Druk ulotek najlepiej powierzyć sprawdzonym i terminowym drukarniom lub za pośrednicztem agencji reklamowych. ESENCJA drukuje ulotki we wszelkich formatach i na różnych rodzajach papieru.


< powrót