Opinie w sieci, prawda czy fałsz?

Jak to mawia moja ciotka, opinia we wsi na temat jajek z gospodarstwa pani X zależy od opinii pani Y, która często od niej kupuje. Ale Pani Y jest kłótliwa i po sprzeczce z Panią X twierdzi, że te jajka nie nadają się do jedzenia…

Czy zatem jako sprzedawcy czy usługodawcy jesteśmy skazani na łaskę i niełaskę “obrażalskich”? Poniekąd tak. W większości przypadków nasza ocena zależy od emocji, którymi kierujemy się w danej chwili. Podobnie dzieje się z opiniami, które zamieszczamy w sieci czy w mediach społecznościowych.

Źle i już!
Emocje często prowadzą do nieprzemyślanych i impulsywnych komentarzy a osoby, które są wściekłe, rozczarowane lub zniesmaczone, są bardziej skłonne do wyrażania negatywnych ocen lub krytyki. Złość prowadzi do wyrażania opinii, które nie są często oparte na faktach (np. “zupa była nie dobra bo długo na nią czekałem”) ale jest rodzajem wentyla bezpieczeństwa, dzięki któremu poprawiamy sobie nastrój. W branży marketingowej mówi się wprost – negatywną ocenę po złych doświadczeniach umieścimy prawie zawsze. Pozytywną opinię, kiedy było wszystko w porządku, nie wystawiamy prawie nigdy.

Wierzyć czy nie wierzyć?
Czy zatem należy w ogóle ufać ocenom zamieszczanym w sieci czy raczej podchodzić do nich z dużym dystansem? Ich wiarygodność może być oczywiście różna, ponieważ każdy może napisać i opublikować swoją opinię bez jakieś specjalnej weryfikacji lub kontroli. Dlatego ważne jest, aby podejść do opinii w internecie z pewną dozą sceptycyzmu i dokładnie je przeanalizować. Oto kilka czynników, które można wziąć pod uwagę, aby ocenić wiarygodność opinii w internecie:

  • Liczba opinii – Jeśli produkt lub usługa ma dużą liczbę opinii, jest większa szansa, że będą one bardziej wiarygodne. Im więcej ludzi napisze opinię, tym bardziej będzie ona reprezentatywna dla różnych grup klientów.
  • Treść opinii – Ważne jest, aby przeczytać nie tylko ocenę, ale także treść opinii. Bardziej wartościowe są opinie, które zawierają szczegółowe informacje na temat doświadczenia użytkownika, w tym co było dobre i co można poprawić.
    Profil użytkownika – Przyjrzenie się profilowi użytkownika może pomóc w określeniu, czy opinia jest bardziej wiarygodna. Użytkownicy, którzy publikują opinie na różnych platformach i w różnych branżach, są bardziej wiarygodni niż ci, którzy piszą tylko o jednej firmie.
  • Czas publikacji opinii – Jeśli opinia została opublikowana wkrótce po zakupie produktu lub skorzystaniu z usługi, jest większa szansa, że jest ona bardziej wiarygodna, ponieważ użytkownik ma jeszcze świeże doświadczenia.
  • Język i styl pisania – Język i styl pisania opinii mogą również pomóc w określeniu, czy opinia jest prawdziwa. Opinie, które są dobrze napisane i brzmią naturalnie, są bardziej wiarygodne niż te, które są niechlujne i brzmią jak fałszywe recenzje.

Ważne jest, aby podchodzić do opinii z daleko idącą rozwagą i uwzględniać również inne źródła informacji, takie jak opinie na specjalistycznych portalach branżowych czy też opinie w mediach społecznościowych.

Odpowiedzialność
Należy pamiętać, że opinie w internecie są z założenia informacjami publicznymi, które mogą mieć wpływ na powodzenie lub niepowodzenie szeregu działalności gospodarczych ale i reputację samych ludzi je prowadzących. Dlatego ważne jest, aby zawsze na chłodno podchodzić zarówno do oceniania jak i samego czytania zamieszczonych opinii. Podsumowując, opinie w internecie mogą być pomocne, ale warto podchodzić do nich z rozwagą i uwzględniać także inne źródła informacji, aby dokonać mądrego wyboru.

artykuł na potrzeby serwisu esencjagdyni.pl


< powrót